پشت پرده کثیف مشروبات الکلی دست ساز در ایران؛ با خوردن این نوشیدنی، تا ابد کور می شوید

سوژه امروز تی وی پلاس درباره مشروبات الکلی است. آخرین قربانی های مشروب الکلی دست ساز و تقلبی، اهالی سیرجان بودند. ماه گذشته بود که اعلام شد مصرف «مشروب الکلی دست‌ساز» در شهرستان سیرجان در استان کرمان، به مرگ دست کم ۵ تن منجر شده...

314 0

سوژه امروز تی وی پلاس درباره مشروبات الکلی است. آخرین قربانی های مشروب الکلی دست ساز و تقلبی، اهالی سیرجان بودند. ماه گذشته بود که اعلام شد مصرف «مشروب الکلی دست‌ساز» در شهرستان سیرجان در استان کرمان، به مرگ دست کم ۵ تن منجر شده و ۱۱۴ تن را نیز راهی بیمارستان کرده است که ۵۰ تن از آنان بستری شده اند.

اینکه چرا مشروب دست ساز می تواند جان خیلی ها را بگیرد سئوالی است که بخش فارسی سایت بی بی سی در گزارشی به آن پرداخته. در بخشهایی از این گزارش که دی ماه 93 منتشر شده، آمده است:” تقاضا برای الکل ارزان یا تقاضا برای الکل در جاهایی که دسترسی به آن دشوار است، باعث روی آوردن عده‌ای به تولید غیرقانونی و بدون نظارت و زیر زمینی الکل می شود، برخی برای مصرف خود الکل درست می‌کنند، برخی برای فروش به متقاضیان.آنها که به قصد فروش این کار را می‌کنند ممکن است به آن متانول یا نیترات آمونیوم اضافه کنند تا گیرایی آن را افزایش دهند.اما این مواد می توانند کشنده باشند، ۳۰ سی سی متانول برای کشتن یک نفر کافیست.
اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که متاسفانه اهل مصرف مشروب الکی هستید باید خدمتتان عرض کنیم که عوارض استفاده از مشروب فقط به اضافه کردن متانول یا نیترات آمونیوم خلاصه نمی شود و چیزی که در ظاهر قرار است حال شما را خوب کند، سرشار از چیزهایی است که می تواند شما را به خانه ابدی بفرستد. اگر حرف ما را باور ندارید دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم را برایتان می خوانیم که ببینید حق با چه کسی است
یسنا به منش درباره مشروبات الکلی دست ساز به خبرآنلاین گفته:” يكي از مشكلات تهدید کننده سلامت که ناشی از الکل می باشد و در کشور ما شایع است، مصرف مشروبات الكلي تقلبي، دست ساز و حاوي متانول مي باشد که مي تواند منجر به بروز مسموميت هاي شديد منجر به مرگ و يا كوري دايمي در فرد شود. البته متانول به جز در مشروبات الکلی دست ساز، در مایع شیشه شور، برخی از ضد یخهای خطوط گاز، مواد دستگاه های کپی،حلال ها و پاک کننده های کاربراتورهای ماشین موجود است.متانول در بدن به موادی تجزیه می‌شود که این مواد شدیدا سمی است. مسمومیت با متانول اغلب از طریق خوردن این ماده گزارش شده ولی مسمومیت از طریق تنفس و تماس پوستی هم دیده شده است.
به منش در ادامه صحبتهایش به این نکته اشاره کرده که علایم مسمومیت حاد با متانول ساعت ها بعد از مصرف یا تماس بروز می‌کند و میتواند منجر به از کار افتادن چندین ارگان بدن به طور همزمان شود. این علایم میتواند به صورت افت فشار خون، تغییرات ریتم قلبی، تشنج، کما و التهاب پانکراس دیده شود. علاوه بر این مسمومیت با متانول در چشم منجر به بروز علایمی مانند: گشاد شدن مردمک چشم و التهاب عصب بینایی می شود، که به شکل تاری دید، اختلال در شناسایی و تشخص رنگ ها، دید برفکی و حتی کوری کامل ادامه پیدا می کند. محدود شدن زایه دید و دیدن نقاط و لکه ها در پس چشم و کاهش بینایی منتهی به از بین رفتن بافت عصب بینایی و کوری دائمی است.
انتخاب با شماست. قطعا سلامتی و جان شما آنقدر ارزش دارید که نخواهید آن را به خاطر یک خوشی زودگذر به خطر بیندازید

In this article

Join the Conversation

SOCIALICON
SOCIALICON
SOCIALICON